O projektu
Od aristokratického dvora po divadelní scénu. Historická garderoba ve fondech českých hradů a zámků v evropském kontextu
Výzkumný projekt DH23P03OVV046 Programu NAKI III – programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní kulturní identity na léta 2023 až 2030 je financován z prostředků Ministerstva kultury České republiky.
Členové konsorcia:
Příjemce – koordinátor: Národní památkový ústav
Koordinátor: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Koordinátor: Univerzita Palackého v Olomouci
Cíl projektu
Cílem projektu je aplikovaný výzkum původních historických oděvů zachovaných ve fondech hradů a zámků spravovaných NPÚ a studium jejich charakteru a proměňujících se sociálně-kulturních funkcí. Vybrané textilní předměty charakterizují hodnoty a komplexnost památkového fondu NPÚ nejen z hlediska dějin českých zemí, národní identity, dějin umění, divadelní vědy či dějin průmyslových technologií, ale uvádí je i do širších evropských geografických a kulturních souvislostí. Jeden z nejvýznamnějších souborů historických oděvů a oděvních doplňků v Čechách se nachází na SHZ Český Krumlov. Zahrnuje více než 500 kusů šlechtických oděvů, oděvních doplňků, livrejí, společenských šatů a divadelních kostýmů od 16. po 20. století. Tato sbírka nebyla doposud komplexně odborně zpracována, ačkoliv k oděvním artefaktům existují bohaté archivní prameny, portréty a další ikonografická dokumentace. Ve spolupráci s UPM Praha a UPOL bude proto provedena historická, funkční, technologická, chemická a konstrukční analýza oděvních kusů. Samozřejmě dojde ke komparaci s oděvy zachovanými na dalších zámcích (např. M. Hradiště, Kynžvart, H. Týn, Žleby). Aplikace výzkumu bude následně realizována formou tří tematických výstav doprovázených vydáním kritických výstavních katalogů. Výstupem projektu bude i výroba několika kopií divadelních kostýmů z doby baroka pro scénické využití. Přínosem jistě bude i metodika optimálního uložení a prezentace různých typů oděvů. Oděvy ve správě NPÚ tak budou konečně zařazeny do evropského kontextu.
Úvodní zasedání řešitelského týmu NAKI DH23P03OVV046 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze
V březnu 2023 se sešel řešitelský tým na úvodním zasedání. Na jednání byl zhodnocen výsledek NAKI DH23P03OVV046 v rámci ostatních podaných projektů. Následovalo krátké představení jednotlivých odborných pracovišť. Dále byl nastíněn harmonogram odborné práce a badatelské činnosti pro rok 2023 s výhledem do konce projektu. Proběhla také diskuse ohledně připravovaných výstav v letech 2025, 2026, 2027 a charakteru a formátu doprovodných výstavních katalogů.
Schůzka řešitelského týmu NAKI DH23P03OVV046 na Státním hradu a zámku v Českém Krumlově
V dubnu 2023 proběhlo jednání řešitelského týmu NAKI DH23P03OVV046 ohledně přípravy a koordinace odborných výstupů projektu na Státním hradu a zámku v Českém Krumlově. Jeho součástí byla prohlídka zámeckých oděvních depozitářů, odborná diskuse nad jednotlivými textilními artefakty a výběr oděvů vhodných k odebrání vzorků pro technologické analýzy.
Badatelská činnost pracovního týmu NAKI DH23P03OVV046 v roce 2023
Práce řešitelského týmu NPÚ se v roce 2023 zaměřila na jeden z nejvýznamnějších souborů historických oděvů a oděvních doplňků v Čechách, který se nachází na Státním hradu a zámku v Českém Krumlově. Zahrnuje více než 500 kusů šlechtických oděvů, oděvních doplňků, livrejí, společenských šatů a divadelních kostýmů v časovém rozmezí od 16. po 20. století. Tento soubor nebyl doposud komplexně odborně zpracován, ačkoliv k oděvním artefaktům existují bohaté archivní prameny, portréty a další ikonografická dokumentace. Primárním přípravným úkolem ke zpracování objemného souboru oděvů z fondů Státního hradu a zámku Český Krumlov bylo jeho druhové rozčlenění, které bude sloužit pro budoucí specializovanou katalogizaci. Byly vytvořeny tři základní skupiny oděvů, směřující k plánovaným výstupům: 1. livreje, 2. dámské společenské oděvy, 3. oděvy spojené s divadlem a maškarními zábavami.
V poměrně početné kolekci livrejí byla s výhledem na jejich prezentaci na výstavě v roce 2025 pořízena střihová dokumentace s kótováním 1:1 (analogová verze) a 1:20 (digitální verze), technická dokumentace a vazební rozbory použitých materiálů, a také analýzy použitých barviv. Získaná data budou použita do katalogu chystané výstavy.
Pro výstavu šlechtických společenských šatů z 19. a počátku 20. století, plánovanou v UPM Praha v roce 2026, bylo dále předběžně vybráno 20 ks velmi reprezentativních společenských oděvů z garderoby Idy ze Schwarzenbergu, rozené z Liechtensteinu a její snachy Terezie Trauttmannsdorfské ze Schwarzenbergu. O výtvarné a kulturně historické hodnotě těchto artefaktů nelze pochybovat, výzvou pro nejbližší období však bude zajištění jejich konzervace, aby byly oděvy schopné širší výstavní prezentace. Jejich střihová dokumentace a technologické analýzy budou probíhat v letech 2024–2025.
Práce řešitelského týmu UPM se v roce 2023 primárně soustředila na výzkum společenských oděvů šlechtického původu z 19. a počátku 20. století, které jsou uloženy ve sbírce UPM. Jedná se převážně o tzv. fond Jemniště, tedy oděvy, které pochází ze svozů a v padesátých letech 20. století byly soustředěny pro potřeby Muzea společenské kultury na zámku Jemniště. Z tohoto konvolutu bylo prohlédnuto více než 50 jednotlivých oděvů, u kterých byl zhodnocen jejich aktuální fyzický stav. Z toho bylo vybráno 25 oděvů pro výstavu v roce 2026. Zpracován byl jeden konzervační/restaurátorský záměr pro žádost v rámci programu ISO. Současně byly prováděny rešerše z archivních dokumentů fondu Jemniště a odborné literatury. Probíhal také výzkum oděvů – krejčovské firmy, technologie výroby, srovnávací materiál. Tento výzkum podpořila studijní cesta do Vídně, kde byla navázána spolupráce s Wien Museum, které má ve sbírce analogické oděvy od vídeňských krejčovských firem, a také s majiteli obchodu Jungmann und Neffe, který v 19. století vyhledávali zákazníci z řad šlechty. Návštěva depozitářů Wien Museum proběhla za přítomnosti a v diskuzi s restaurátorkou textilu MgA. Brittou Schwenck. Řešitelé projektu rovněž navázali kontakty a spolupráci se šlechtickými rodinami, z jejichž majetku původně oděvy ze sbírky UPM pocházely (Lobkowicz, Kinský).
V rámci projektu probíhalo také mapování historické výšivky na oděvech ze sbírek UPM a NPÚ. Vybrané výšivky byly technologicky zhodnoceny a popsány, výšivky z fondu UPM byly fotografovány pro publikační účely. Tým UPM se podrobněji seznámil s historickými oděvy a vyšívanými textiliemi z fondu NPÚ (Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou). Proběhly konzultace odborných problémů ke sledované problematice s řešitelským týmem NPÚ a UPOL.
Během pracovních schůzí s ostatními účastníky projektu byly také prodiskutovány pravděpodobné zdroje barviv a prvkové zastoupení flitrů, dracounů a ostatních kovových součástek na oděvech. Na základě předchozích poznatků k samotným kostýmům a oděvním dekoracím byl navržen postup pro odběr a předání textilních i kovových vzorků respektujících jejich fyzikálně-technický stav k jejich fyzikálně-technickým analýzám, které postupně provádí odborné pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci. V letošním roce bylo odebráno a zpracováno celkem 46 mirkovzorků z 15 kusů historických oděvů.
Dále byly zajištěny výchozí položky spotřebního materiálu a chemikálií, včetně cca padesáti standardů barviv a cca dvaceti referenčních materiálů z doložených biologických zdrojů, nutných pro tvorbu analytických metod. Byly optimalizovány podmínky pro mikroskopické snímání textilních a kovových vzorků, např. v procházejícím či dopadajícím světle, a také v režimu polarizovaného nebo UV záření. Byly pořízeny snímky 30 mikrovzorků a provedeno předběžné určení textilních vláken.
Závěrečné zasedání členů řešitelského týmu NAKI DH23P03OVV046 v roce 2023
V prosinci 2023 proběhlo společné jednání řešitelů projektu NAKI v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea v Praze – Stodůlkách, v sekci historických oděvů a textilu. Jeho součástí byla prohlídka a dokumentace oděvů šlechtického původu v depozitárních fondech musea a diskuse ohledně výběru exponátů pro výstavu UPM v roce 2025. Následovala návštěva textilních a restaurátorských dílen UPM a rozprava nad způsoby konzervace a deponování různých druhů textilií v depozitářích oděvů. Během posledního zasedání v roce 2023 byla zhodnocena činnost řešitelského týmu v prvním roce projektu a nastíněna práce pro následující rok.